HISTORIE SPOLEČNOSTI

2014

Rozhodli jsme se přijít se zcela novou koncepcí subtilního stolu s tenkými luby, který by bylo možné vyrábět i v rozkládací variantě stejně jako všechny naše ostatní stoly. Unikátní technické řešení rozkladu jsme řešili několik let a jeho výrobu jsme nakonec svěřili rodinné strojírenské firmě v Německu. Stůl, který působí velmi křehce, je však stejně pevný jako všechny další stoly naší firmy, a i při úplném rozložení z něho tak dospělý muž bez rizika vymění žárovku. V roce 2014 dostal stůl Gatta Grand Prix na veletrhu For Furniture.

2011

V tomto roce jsme stejně jako v roce předchozím za naše výrobky získali dvě ceny odborné poroty. Na veletrhu Pragointerier New Design 2011 porota ocenila jídelní set Edita tentokrát v inovovaném mahagonovém provedení. Ve stejném roce jsme získali i Grand Prix na veletrhu For Furniture 2011 za zcela nový jídelní stůl Edita Cristallo. Naše výrobky ocenila i široká veřejnost, která zvolila jídelní set Edita vítězným výrobkem návštěvnické ankety veletrhu Pragointerier New Design 2011.

2009

V roce 2009 porota udělila výrobku Pavla Kaplana první cenu v hlavní soutěži na veletrhu For Habitat 2009 za jídelní set Edita. Porota ocenila především moderní design, unikátní technické řešení rozkládání stolu a precizní řemeslné zpracování. Výrobek díky zkušenostem předávaným po čtyři generace dnes představuje absolutní špičku ve svém segmentu.

1998

Narůstající zájem o výrobky společnosti vedl k rozšíření výrobních kapacit. Souběžně došlo k modernizaci strojního vybavení umožňující zvýšení objemu produkce při zachování její tradiční kvality. Rozšiřuje se i portfolio používaných materiálů o různé netradiční dřeviny, společnost se ve své produkci začíná více orientovat na moderní světový design.

1990

Výrobky společnosti si brzy našly cestu i na zahraniční trhy. První zemí, v níž se výrobky Pavla Kaplana začaly prodávat, bylo Holandsko, kde společnost uspěla s precizně řemeslně zpracovanými židlemi z masivního dřeva. Výrobky společnosti se tak dnes používají nejen v České republice a Holandsku, ale i v Německu, Rakousku, Rumunsku, Bulharsku a Rusku.

1989

Ihned jakmile to bylo možné, obnovil Pavel Kaplan samostatnou existenci společnosti v blízkosti jejího původního sídla. Rozhodl se navázat na tradici náročné výroby židlí doplněnou o stoly a další individuální výrobu. V regionu s dlouhotrvající historií truhlářské výroby našel i první zaměstnance.

1982

Na začátku osmdesátých let, po dokončení umělecko-průmyslové školy v Praze se stal současný majitel Pavel Kaplan členem tehdejšího Družstva výtvarných řemesel. V rámci něj se podílel například na rekonstrukci zámku v Doudlebách nad Orlicí a na vybavení výstavní síně v Melantrichově ulici v Praze.

1951

Krátké období překotného rozvoje firmy v prvních letech po skončení války bylo přerušeno násilnou kolektivizací v roce 1951. Veškeré strojní vybavení se stalo součástí majetku družstva. V řemeslné tradici pokračoval v rámci družstva syn Karel, který v tomto oboru pracoval celý život a na počátku devadesátých let pomáhal současnému majiteli s obnovou výroby.

1934

V roce 1934 založil dědeček současného majitele, Karel Kaplan v obci Orličky truhlářskou dílnu. Postupně se začal specializovat na výrobu židlí, které jsou v nábytkářském oboru považovány za jeden z nejsložitějších výrobků. Rodině se podařilo udržet firmu i během války a totálního nasazení vlastníka.